Kilka słów o WIPO (World Intellectual Property Organization) w kontekście domeny .PL
Czy wiesz że: Od momentu, gdy pojawiła się możliwość dochodzenia swoich praw do domeny internetowej z rozszerzeniem .PL za pomocą procedur Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO - World Intellectual Property Organization) zgłoszono aż/zaledwie 18 roszczeń dla 20 domen?

Jest to alternatywa dla Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie czy Sądu Polubownego ds. Domen Internetowych przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji, gdzie rozwiązuje się najwięcej sporów.

Spośród 18 spraw, rękawicę podniosły zaledwie trzy firmy obstające przy swoich prawach do domen: elitemodel.pl, runescape.pl oraz ermenegildozegna.pl (pierwszy spór domeny .PL zgłoszony w 2003 roku). We wszystkich trzech przypadkach powód skutecznie doszedł swoich praw do domeny. W dwóch z nich zasądzono pokrycie kosztów rozprawy przez pozwanego. Tego rodzaju postępowanie wiąże się z kosztami 5000-6000zł.

13 spraw zakończyło się zablokowaniem domen na okres 3 miesięcy i ich zwolnieniem, gdyż tak wygląda dalsza procedura w przypadku niedopełnienia formalności czy braku zgody na proces przed WIPO jednej ze stron. Oznacza to, że 80 % abonentów domen woli zrezygnować z praw do domeny internetowej.

Aktualnie dla 4 domen z rozszerzeniem .PL prowadzone jest postępowanie, a są to: cocio.pl, crocs.pl, zespri.pl oraz vibramfivefingers.com.pl.

Domeny, dla których zakończono postępowanie przed WIPO:

zegarkiseiko.pl

igoogle.pl

elitemodel.pl

orona.pl

iloveikea.pl

redtram.pl

simyo.pl

burgerking.pl

mekonomen.pl

runescape.pl

digikey.pl

tonline.pl

tgroup.pl

t-group.pl

tomtom.pl

ermenegildozegna.pl

W ubiegłym roku wprowadzono także szybszą drogę dochodzenia swoich spraw (UDRP - Uniform Domain Name Dispute Resolution Policy), jednakże dla domeny .PL ta droga dochodzenia swoich praw jest jeszcze niedostępna.


Material.pl 81.000zł
Matma.pl 43.000zł
Magazyny.pl 132.000zł
Saturn.pl 600.000zł
Lista.pl 98.000zł

Finance.pl Poleciec.pl
Gadzet.pl Plazma.pl
Ptaki.pl Cukierki.pl
DV.pl Niebo.pl
Browar.pl Catering.pl
Transakcja.pl Prawda.pl


kontaktNetibo Rafał Pietrzyk ul. Witczaka 41 lok. 23 41-902 Bytom
Wszelkie prawa zastrzeżone | 2012